• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 16

  mar

  2021

Systemy wody lodowej

Kiedy na zewnątrz panują upały to nie znaczy, że wnętrze budynków musi być gorące. Podczas gdy temperatura na zewnątrz może czasami przekraczać 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz budynku może wynieść na przykład 17-20 stopni. To wszystko dzięki systemowi wody lodowej. Systemy wody lodowej są stosowane w średnich i dużych budynkach. Instalacje agregatów chłodniczych działają jako scentralizowany system chłodzenia, który zapewnia chłodzenie jednego lub nawet wielu budynków. Dzieje się tak, ponieważ często bardziej praktyczne jest scentralizowanie urządzeń klimatyzacyjnych w jednym miejscu niż instalowanie wielu elementów wyposażenia w wielu różnych miejscach. Oprócz ułatwienia dostępu dla personelu konserwacyjnego budynku, duże systemy chłodzone wodą zapewniają również większą efektywność energetyczną niż mniejsze, pojedyncze systemy.

Wprowadzenie do instalacji wody lodowej

Systemy wody lodowej są nowym pomysłem, koncepcja ta istniała od czasów starożytnych Rzymian. Aby ochłodzić swoje budynki, Rzymianie przepuszczali wodę przez ściany, aby schłodzić przestrzeń wewnątrz. Dopiero w 1902 roku Willis Carrier wynalazł nowoczesną klimatyzację. Następnie w 1926 roku Carrier wynalazł pierwszą odśrodkową wytwornicę wody lodowej, która umożliwiła wielkoskalową klimatyzację w budynkach. Od tego czasu chillery przeszły wiele innowacji i istnieje wiele różnych typów chillerów. Jednak cel agregatu chłodniczego pozostaje ten sam: usuwanie ciepła z wody.

Podstawy systemu wody lodowej

Systemy zapewniają chłodzenie budynku za pomocą wody lodowej do pochłaniania ciepła z pomieszczeń budynku. Sercem systemu chłodzonego wodą jest agregat chłodniczy, który usuwa ciepło z wody za pomocą cyklu chłodniczego. Agregaty chłodnicze wykorzystują cykl chłodzenia do usuwania ciepła z wody lodowej. Cykl chłodzenia systemu wody lodowej działa poprzez usuwanie ciepła z wody lodowej w parowniku agregatu chłodniczego. Kompresor napędza cały proces. Zużywa również najwięcej energii w systemie wody lodowej. W skraplaczu agregatu ciepło jest przekazywane do wody skraplacza lub bezpośrednio do powietrza zewnętrznego (więcej na ten temat omówimy poniżej).

Pętla wody lodowej

Pętla wody lodowej składa się z rur i pomp, które przemieszczają schłodzoną wodę po całym budynku. Pompa wody lodowej (CHWP) przepycha wodę lodową przez agregat chłodniczy i przez przewód wody lodowej wokół budynku. Woda lodowa wypływająca z agregatu jest nazywana doprowadzaniem wody lodowej (CHWS). Woda lodowa jest pompowana przez agregat chłodniczy i do różnych jednostek klimatyzacyjnych budynku, takich jak centrale klimatyzacyjne (AHU) i klimakonwektory (FCU). W centralach AHU i FCU schłodzona woda jest przepuszczana przez wężownicę wymiennika ciepła w celu obniżenia temperatury wężownicy. Podczas gdy wężownica wymiennika ciepła jest chłodzona wodą lodową, wentylator wdmuchuje powietrze przez wężownicę, aby dostarczyć zimne powietrze do przestrzeni budynku. Po wyjściu z wężownicy wymiennika ciepła powrót wody lodowej (CHWR) wraca do wytwornicy wody lodowej, gdzie jest ponownie schładzany i proces się powtarza. Niektóre konfiguracje systemu chłodzenia wodą lodową są bardzo proste, podczas gdy inne są bardziej złożone. Prosta konfiguracja systemu chłodzenia wodą lodową może składać się z jednego agregatu chłodniczego i jednej pompy. Bardziej złożona konfiguracja systemu chłodzenia wodą lodową może składać się z wielu agregatów chłodniczych, wielu pomp, wież chłodniczych, wymienników ciepła i wszelkiego rodzaju zaworów, które kierują przepływ w zależności od obciążenia cieplnego wewnątrz budynku.

Systemy chłodzenia wodą lodową

Gdy agregat chłodniczy wytwarza schłodzoną wodę, ciepło, które jest usuwane z wody lodowej, musi zostać gdzieś odrzucone - zwykle na zewnątrz budynku. System agregatów chłodniczych ułatwia wymianę ciepła między wnętrzem budynku a zewnętrzem budynku.

Dowiedz się więcej o systemie wody lodowej na https://energycool.pl/.

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.