Klimatyzacja
Jaki klimatyzator wybrać do domu?
Kto nie marzy o chłodnych pomieszczeniach w upalne dni i ciepłym pokoju w zimie? Komfortowa temperatura to luksus dla każdego domownika, a szczególnie dla mieszkańców bloków i apartamentowców, w których ciepło kumuluje się szybciej i na dłużej.
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzator ma spełniać następujące funkcje: jest odpowiedzialny za chłodzenie pomieszczeń w czasie upałów, utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz docieplenie wnętrza w chłodnych porach. Dodatkowo dzięki klimatyzacji filtrowane jest powietrze i utrzymany jest jego prawidłowy przepływ.
Ile powinna wynieść optymalna temperatura w domu?
Należy dbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, aby zapewnić domownikom jak najlepsze warunki do pracy i odpoczynku. Zły przepływ powietrza we wnętrzach może powodować potem różne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Aby zapobiec infekcjom górnych dróg oddechowych, podrażnieniom śluzówki, alergiom, należy na bieżąco sprawdzać temperaturę i wymieniać powietrze w pomieszczeniu.< br /> Każdy z nas lubi inną temperaturę. W domu musimy się dopasować do wszystkich mieszkańców i mieć na uwadze takie czynniki, jak: pora roku, tryb życia, płeć, wiek. W lecie dom ma być azylem przed upałem, gdzie możemy się ochłodzić, natomiast w zimie minimalna temperatura w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W wysokich temperaturach najlepiej poczują się dzieci, kobiety i starsi. W niskich temperaturach odnajdą się osoby, które prowadzą aktywny styl życia, tj. uprawiają sporty czy ciężko pracują fizycznie.
Klimatyzator przenośny
Dla osób z małym budżetem, idealnym rozwiązaniem okażą się przenośne urządzenia. Ich koszt wynosi około kilkaset złotych. Należy pamiętać, że działają one na małej przestrzeni i można je zainstalować tylko w jednym pomieszczeniu. Ich montaż nie sprawia większych problemów i komplikacji, wystarczy tylko podłączyć je do prądu. Za ich pomocą ciepło z pomieszczenia zostanie przetransportowane na zewnątrz (np. za pośrednictwem okna). Takie urządzenia niestety są głośne, przez co mogą zakłócać nam pracę lub odpoczynek, a oprócz tego nie możemy w nich kontrolować temperatury. Klimatyzatory przenośne są dostępne w każdym sklepie ze sprzętami AGD i RTV.
Klimatyzacja w domu
Dzięki zastosowaniu klimatyzacji, w naszym całym domu uzyskamy odpowiednie warunki mieszkaniowe. Przebywanie w takim miejscu będzie dla nas bezpieczne i komfortowe. Optymalna temperatura w domu powinna oscylować między 18 a 30° Celsjusza.
Klimatyzacja pokojowa
Musimy pamiętać o tym, że każde pomieszczenie wymaga innej temperatury. W kuchni, podczas gotowania temperatura jest wyższa, dlatego powinniśmy ustawić ją na około 18 stopni Celsjusza. Tak samo uwagę należy zwrócić na temperaturę w sypialni – nie może ona przekraczać 19 stopni, ponieważ sen w takich warunkach jest niezdrowy. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, gdzie temperatura powinna wynosić około 25° Celsjusza.
Wilgotność powietrza
Należy pamiętać, aby zachować prawidłową wilgotność powietrza. Suche powietrze może być problematyczne zwłaszcza w zimie, gdzie ogrzewamy wnętrza i przebywamy w wyższych temperaturach, niż zazwyczaj. Objawami przesuszonego powietrza mogą być suche usta i nos. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na suchość powietrza, jest niewietrzenie pomieszczeń, przez co cyrkulacja powietrza przebiega nieprawidłowo. Z kolei w lecie, gdy wilgotność w powietrzu jest wysoka, możemy mieć problem z osiadaniem się jej na różnych powierzchniach.
Rodzaje klimatyzacji
Klimatyzator nie należy do tanich sprzętów, jednak jego zakup będzie inwestycją na lata. Warto poznać różne rodzaje klimatyzacji i wybrać najlepsze urządzenie dla swojego domu.
Klimatyzatory dzielimy na:
- monoblokowe (kompakt) – złożone są z pojedynczej jednostki,
- split (dwuczęściowe) – złożone z dwóch jednostek, z części wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (sprężarki),
- multi-split – podobne budową do klimatyzatorów split, z tym że do sprężarki można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.
Klimatyzatory kompaktowe dzielimy na:
- okienno--ścienne – instaluje się je w oknie lub w murze, również są proste w montażu oraz mają niską cenę oraz cechują się głośną pracą;
- mobilne – są łatwe w montażu i możemy je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego;
- ścienne – są wydajne i ciche oraz niedrogie. Możemy je zamontować w dowolnym miejscu. Są bardzo popularne i możemy wybrać pomiędzy wieloma modelami;
- przypodłogowe – z wyglądu przypominają innowacyjny grzejnik. Nazwa może sugerować, że są one przeznaczone tylko do montażu przy podłodze, jednak można je instalować w różnych miejscach;
- ścienno-przysufitowe – montujemy je bezpośrednio przy suficie, dają równomierny przepływ w pomieszczeniu.
W klimatyzacji użytkowej:
- kasetonowe – montowane są przy sufitach podwieszanych; dzięki nim można powietrze jest w równym stopniu transportowane od punktu centralnego (tj. kasetonu); takie rozwiązania stosuje się najczęściej w biurach, sklepach, różnych punktach usługowych, ponieważ prezentują się estetycznie;
- kanałowe – klimatyzują kilka pokoi równocześnie; temperaturę ustawia się jako średnią ze wszystkich pobliskich pomieszczeń.