• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 9

  maj

  2016

Ile wynosi i od czego zależy koszt użytkowania rekuperatora?

Kupno jakiegokolwiek urządzenia zawsze wiąże się z licznymi pytaniami nie tylko o samą jego cenę, ale również koszta użytkowania. W wielu przypadkach to właśnie ten czynnik w największym stopniu decyduje o tym, czy dany model będzie dla nas faktycznie odpowiedni. Podobnie jest z rekuperatorem – przed wybraniem konkretnego modelu należy dowiedzieć się, co ma największy wpływ na koszty utrzymania tego urządzenia.

Rekuperacja służy głównie do napędzania wentylatorów w całym systemie, i to właśnie z tego wynikają w największym stopniu koszta jego utrzymania. Wielu ludzi uważa, że z tego powodu przy wybieraniu takiego urządzenia należy kierować się jedynie sprawnością odzysku ciepła w wymienniku. Jest to co prawda bardzo ważny parametr, ale należy pamiętać, że równie wielki wpływ na energooszczędność takiego urządzania ma rodzaj zastosowanych wentylatorów. Niekiedy rekuperator faktycznie jest w stanie bardzo skutecznie odzyskiwać energię, ale w rzeczywistości nie daje nam to zbyt wielkich oszczędności. Jeśli w całym systemie zostaną zastosowane nieodpowiednie wentylatory, to koszta utrzymania czegoś takiego i tak będą dość wysokie.

Najbardziej energochłonne są wentylatory na prąd stały, które należą jednocześnie do najpopularniejszych na polskim rynku. Jeśli zależy nam na faktycznie dużych oszczędnościach, to powinniśmy zdecydować się na wentylatory na prąd przemienny. W przypadku tych pierwszych, koszt utrzymania może być nawet o 40% wyższy – i to nawet przy stosowaniu bardzo energooszczędnych rekuperatorów. Do innych, bardzo ważnych czynników na jakie należy tu zwracać uwagę należy również zastosowany w danym urządzaniu wymiennik ciepła. Trzeba sprawdzić jego parametry – przede wszystkim jego sprawność. Bardzo ważne jest też to, czy wartość podana przez producenta jest maksymalna oraz w jakich warunkach była testowana; ma to wielki wpływ na wydajność całego urządzenia. Jednym słowem, na koszty utrzymania rekuperatora wpływa bardzo wiele różnych czynników oraz warunki, w jakich takie urządzenie będzie wykorzystywane. Nie należy zatem ograniczać się do sprawdzenia pojedynczych parametrów, bowiem nie da nam to żadnego wymiernego obrazu.

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.