• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 5

  cze

  2023

Systemy wielostrefowe Haier w centrum handlowym we Lwowie

Każdy inwestor działający na rynku nieruchomości komercyjnych staje przed wyborem systemu grzewczego. Z reguły rozważany jest system ogrzewania wodnego z wykorzystaniem grzejników, konwektorów, ciepłych podłóg. Jeśli istnieje potrzeba klimatyzacji - należy rozważyć system z agregatem chłodniczym i klimakonwektorami, które schładzają powietrze w pomieszczeniach, a w międzyczasie można zapewnić ogrzewanie dzięki energii cieplnej dostarczanej przez kocioł. System ogrzewania wodnego wymaga źródła ciepła - może to być kocioł gazowy, ciepłomierz lub kocioł elektryczny. W tym przypadku zachodzi konieczność podłączenia do sieci miejskiej, gazowej, ciepłowniczej lub zapewnienia dodatkowej mocy w przypadku zastosowania kotłów elektrycznych. Wszystko to dodatkowe koszty, począwszy od uzyskania warunków technicznych przyłączenia, a skończywszy na montażu instalacji gazowej, cieplnej itp.

A czy możliwe jest zapewnienie budynkom biurowym lub handlowym ciepła bez użycia gazu, ciepła lub zwiększenia mocy elektrycznej pod kotłem elektrycznym?

Otóż da się to zrobić. Zrealizowaliśmy to już na kilkudziesięciu nieruchomościach od 100 do 10 000 m2. Do klimatyzacji i ogrzewania zastosowano systemy wielostrefowe Haier.

System Haier MRV w ciągu dnia pracuje w trybie klimatyzacji, a w nocy w trybie ogrzewania. W tym przypadku koszt systemu grzewczego będzie praktycznie darmowy, poza kosztem konwektorów elektrycznych w miejscach, gdzie nie ma potrzeby stosowania klimatyzacji. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu na przykładzie małego centrum handlowego o powierzchni 2800 m2 we Lwowie.

Klient chciał mieć system klimatyzacji o wydajności 80 W na 1 m2 powierzchni użytkowej. Wymagana wydajność, w stosunku do całkowitej powierzchni podłogi, wynosiła 224 kW. Do klimatyzacji zainstalowano dwa systemy AV32IMSEVA o mocy 99,6 kW każdy, których łączna moc wynosi 199,2 kW (przy znamionowej temperaturze zewnętrznej +35°C), przy założeniu pracy z jednostkami wewnętrznymi typu kasetowego i ściennego o łącznej mocy 230 kW. Wydajność jednostek zewnętrznych dobrano tak, aby była mniejsza, ze względu na współczynnik zmienności. Ponieważ w tym budynku nie jest możliwe maksymalne obciążenie jednogodzinne, jednostki zewnętrzne dobrano tak, aby miały moc o 30% mniejszą niż jednostki wewnętrzne.

Wydajność jednego systemu MRV wynosiła 29,8 kW, całkowita wydajność 59,6 kW.

Obliczenia strat ciepła wykazały, że wymagana energia cieplna dla systemu grzewczego wynosiła 34 W na 1 m2. Całkowite obciążenie systemu grzewczego wynosiło 76,5 kW (przy znamionowej temperaturze powietrza zewnętrznego -19°C).

System AV32IMSEVA przy temperaturze powietrza zewnętrznego -19°C i temperaturze wewnętrznej pomieszczenia +20°C wytwarza 56,6 kW ciepła i zużywa 16,25 kW energii elektrycznej. ROR (stosunek otrzymanego ciepła do zużytej energii elektrycznej) dla tego systemu przy temperaturze -20°C wynosi 3,48. Przy średniej temperaturze zewnętrznej +3°C w okresie zimowym współczynnik COP wynosi 4,24. Jest to jeden z najwyższych współczynników efektywności energetycznej tego typu urządzeń dostępnych na rynku ukraińskim.

Łącznie oba systemy przesyłają 113,2 kW ciepła zużywając 32,5 kW energii elektrycznej.

Maksymalna moc cieplna systemów przekracza wymaganą o ponad 25 % (113,2 kW wobec wymaganych 76,5 kW).

Dlatego systemy dostarczające 76,5 kW ciepła nie będą obciążone w 100%, a tym samym zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze niż 32 kW. Różnica w zużyciu energii elektrycznej w szczycie pomiędzy latem a najzimniejszymi dniami sezonu zimowego wynosi 59,6 kW - 32,5 kW = 27,1 kW. W okresie zimowym, przy szczytowym obciążeniu, system będzie zużywał o 27 kW mniej niż w okresie letnim. Ta moc zachowawcza może być wykorzystana do instalacji grzejników elektrycznych w pomieszczeniach bez klimatyzacji (sanitariaty, ciągi komunikacyjne, wiatrołapy itp.).

Ponadto nie ma potrzeby dokładania mocy elektrycznej, gdyż moc elektryczna dostępna dla klimatyzacji może całkowicie pokryć potrzeby systemu grzewczego w ciągu doby. Korzyścią dla inwestora jest to, że nie jest potrzebne przyłącze gazowe ani sieć ciepłownicza, a koszt tego systemu grzewczego jest znikomy.

Ile kosztuje cały system klimatyzacji i ogrzewania z urządzeniami Haier?

Koszt zależy od kilku czynników: architektury budynku, strat ciepła i zużycia ciepła, rodzaju i liczby zastosowanych urządzeń. W praktyce system grzewczo-klimatyzacyjny Aclima w najbardziej ekonomicznej wersji kosztował 18 USD za 1 m2. I cena ta dotyczyła nie tylko urządzeń, ale także całego projektu "pod klucz".

Właściciele budynków zawsze będą zainteresowani kosztami eksploatacyjnymi: ile należy zapłacić za ogrzewanie budynku zimą i jak będzie wyglądało rozliczanie zużycia przez poszczególnych lokatorów?

System rozliczania energii Haier pozwala na rejestrowanie ilości energii elektrycznej zużywanej na potrzeby ogrzewania lub klimatyzacji każdego najemcy z osobna. Klient ma również możliwość zdalnego monitorowania całego systemu przez Internet lub za pośrednictwem centrali.

Aby ogrzać badane centrum handlowe (przy zużyciu ciepła 76,5 kW w sezonie grzewczym przez 180 dni, przy średniej temperaturze powietrza zewnętrznego +1,2 °C), należy ponieść następujące koszty

180 dni * 24 godziny * 35 kW (obciążenie cieplne systemu grzewczego przy temperaturze zewnętrznej +1,2 °C) = 151,200 kW.

Koszt 1 kW energii elektrycznej wynosi 2,3 UAH.

Koszt eksploatacji systemu grzewczego i klimatyzacji budynku z wykorzystaniem systemu MRV firmy Haier jest co najmniej 2 razy tańszy niż jakiegokolwiek innego źródła ciepła. Trudno uwierzyć, ale system ogrzewania, który kosztuje 0 UAH jest najbardziej energooszczędny ze wszystkich analogów i oszczędza klientowi (w tym przypadku) co najmniej 90 000 UAH rocznie.

Oferujemy kilka przykładów działania budynków opartych na systemach VRF Haier, które nie są pierwszym rokiem pracy, a także opinie klientów o pracy sprzętu.

Przykłady te są podobne do opisanego wyżej rozwiązania dla Centrum Handlowego we Lwowie.

Cała lista budynków zrealizowanych przez Aclima w oparciu o systemy MRV Haier jest do wglądu.

Jeśli chciałbyś otrzymać bezkosztowe rozwiązanie techniczne dla swojego projektu, wypełnij formularz zapytania, a nasz technik skontaktuje się z Tobą w celu dalszej współpracy.

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.