• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 1

  kwi

  2016

Wentylacja mechaniczna – o czym warto wiedzieć?

Wentylacja mechaniczna jest jednym z podstawowych i najpopularniejszych rodzajów wentylacji. Dzięki zastosowaniu takiego systemu można zapewnić w danym miejscu bardzo sprawną wymianę powietrza i znacznie zminimalizować utratę ciepła, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Działanie całego systemu jest zapewnione przez rekuperator, będący jego najważniejszym elementem. Warto zapoznać się bliżej z najważniejszymi zaletami takich systemów.

Najważniejszą korzyścią płynącą ze zdecydowanie się na rekuperator jest oczywiście ogromna wygoda; wielu ludzi zwraca tu uwagę na duży komfort użytkowania. Dzięki niemu powietrze w danym pomieszczeniu może stać się o wiele czystsze i zdrowsze, co jest niesamowicie istotne chociażby w przypadku miejsc takich jak biura – nigdzie jednak nie powinniśmy całkowicie zaniedbywać tej kwestii. W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, system mechaniczny pozwala przede wszystkim na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu dom, w którym taka wentylacja zostanie zamontowana staje się znacznie bardziej energooszczędny i tańszy w utrzymaniu – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zwykle wydajemy sporo pieniędzy na ogrzewanie.

Równocześnie trzeba liczyć się z tym, że takie systemy są nieco droższe – choć ze względu na wymienione wyżej zalety, można potraktować to jako doskonałą inwestycję. Sam rekuperator dobrej jakości to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych, choć te najbardziej zaawansowane modele są jeszcze droższe. Za wykonanie całego systemu również będziemy musieli zapłacić kolejne kilka tysięcy. Koszt w dużym stopniu zależy zatem od tego, na jakie dokładnie rozwiązania się tu zdecydujemy. Istnieje wiele dodatkowych elementów takiego systemu, jakie możemy zamontować – na przykład, gruntowy wymiennik ciepła GWC. 

Takie urządzenie kosztuje następne kilka tysięcy złotych, ale jednocześnie znacznie zwiększa ono odzysk ciepła z gruntu, dzięki czemu w dłuższej perspektywie taki zakup jest jak najbardziej opłacalny. Warto pamiętać, że cena wykonania całego systemu będzie niższa, jeżeli uwzględnimy to już w projekcie domu. Dzięki temu trzeba będzie przy tym wykonać mniej prac, nie będziemy musieli również od zera budować kilku niezbędnych do tego elementów. Wszystkie związane z tym wydatki prędzej czy później się zwracają, choć należy mieć na uwadze to, że bardzo ważna jest tu również szczelna wentylacja domu. W większości przypadków koszt ogrzewania budynku wyposażonego w taki system zmniejsza się o około 1 – 2 tysiące złotych rocznie.

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.