• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 1

  lip

  2023

Kto jest odpowiedzialny za wentylację?

Jednym z najbardziej uderzających zastosowań pierwszych systemów wentylacyjnych była cyrkulacja powietrza w świątyniach starożytnych egipskich faraonów.

Dzisiejsi budowniczowie z góry zaprojektowali system wentylacji, który działa wyjątkowo dobrze. Lokalizacja systemu klimatyzacji została po prostu idealnie zaplanowana. Od komór "Car" i "Tsaritsi" szyby zostały ustawione w kierunku pivdennym i pivnivnym (w odległości 20-25 cm szerokości). Kanały doprowadzające wodę z pierwszego szybu mają wylot na spadkach, na dole i na wzgórzach całej konstrukcji. Z szybów "Komnaty Królowej" nie ma dostępu do ulicy, dodatkowo znajdują się tam specjalne okiennice w postaci drzwi z klamkami. Za tym szybem, znajdującym się po wschodniej stronie, śledczy znaleźli niewielką otwartą przestrzeń i kolejne kamienne drzwi. Z tyłu widoczne były zawiasy i kilka znaków.

Oczywiście pokazany schemat nie zapewnia wystarczającej wentylacji i posłużył jako przykład do poprawy w przyszłości.

Pierwszymi, którzy próbowali znaleźć warianty prawidłowej cyrkulacji w budynku, byli mieszkańcy starożytnego Rzymu w pierwszym wieku pne.

W procesie ogrzewania budynków budowniczowie wpadli na pomysł pobierania ciepła z recyklingu dim sum. Tak więc ciepło nie trafiało bezpośrednio do dimaru, ale początkowo przechodziło przez specjalne przejścia, które były wykonane w kamiennych fundamentach domów bogatych i utytułowanych osób. Oczywiście nie chodzi tu o wentylację w czystej postaci, ale na tamte czasy sam fakt kontrolowania gazów w celu zapewnienia mikroklimatu był przełomem technologicznym. I w przeciwieństwie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń poprzez spalanie płomienia bezpośrednio w pomieszczeniu, takie podejście pozwoliło na utrzymanie czystego i świeżego powietrza w budynku, a tym samym utrzymanie ciepła. Ta sama metoda ogrzewania była stosowana w rzymskich lazaretach z tamtych czasów.

Średniowiecze
Mieszkańcy średniowiecza doszli do wspaniałego wniosku, odkrywając, że brak wymiany powietrza doprowadził do wzrostu zachorowań wśród mieszkańców budynku.
Monarcha Karol I na początku XVII wieku wydał dekret zakazujący budowy budynków mieszkalnych, w których odległość od łóżka do ściany wynosi mniej niż 3 metry. Ten sam dokument sugerował, że budynki powinny być wyposażone w otwory okienne, koniecznie o większej wysokości niż szerokości. Pomysł był prosty - zwiększyć objętość budynku, aby zmniejszyć stężenie produktów spalania.

Specyfika naturalnego transportu masy powietrza została po raz pierwszy opracowana przez M.W. Łomonosowa. Napisał traktat, a nawet zaprojektował specjalne urządzenie, które pozwoliło nam zmierzyć kierunek i prędkość przemieszczania się strumieni powietrza (anemometr).
Pomimo szeregu badań, nie udało się w pełni rozwiązać kwestii efektywnej wymiany powietrza w budynku.

Obecnie istnieją setki wariantów urządzeń i akcesoriów wentylacyjnych. Różnią się one wymiarami, panelami sterowania i dodatkowymi komponentami, takimi jak osuszacze, kratki i inne.

Aclima jest dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych i posiada w swoim portfolio kilka marek produkujących centrale wentylacyjne i akcesoria do nich.

 • Centrale wentylacyjne VTS.
 • Centrale wentylacyjne Mycond.
 • Centrale wentylacyjne Weger

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.