• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 27

  maj

  2021

3 najlepsze wskazówki, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą konserwacji kanałów HVAC

Ludzie mają tendencję do zapominania o czyszczeniu kanałów, jeśli chodzi o ogólną konserwację ich systemów klimatyzacji lub HVAC. Choć nie wszystkie systemy HCAV mają kanały powietrzne, większość z nich jest z nimi połączona. W związku z tym istnieje potrzeba ich właściwego czyszczenia, aby utrzymać je w doskonałym stanie roboczym dla celów wydajności.

Z czasem kanały powietrzne zaśmiecają się odchodami owadów, pleśnią, martwymi owadami, roztoczami, kurzem, sierścią zwierząt, gryzoniami i tak dalej, przez co nie funkcjonują tak, jak się tego od nich wymaga lub oczekuje. Wszystkie te zanieczyszczenia często utknęły w pracy kanału HVAC i muszą być czyszczone za pomocą specjalnych urządzeń, które są przeznaczone do poluzowania, a następnie usunąć je z wnętrza kanałów powietrznych.

Mimo to, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję w odniesieniu do utrzymania systemu HVAC i kanałów.

Zacznij od ustalenia, czy rzeczywiście istnieje potrzeba czyszczenia przewodów HVAC

Jak to jest, wizualna inspekcja wnętrza kanałów powietrznych jest jedynym realnym sposobem, aby pomóc Ci określić, czy rzeczywiście masz problem. Jeśli jesteś fizycznie w stanie uzyskać dostęp do wszystkich obszarów swojego systemu HVAC, możesz spróbować zrobić to samemu. Jednak ten rodzaj kontroli jest najlepiej pozostawić profesjonalistom czyszczenia kanałów, ponieważ mają one prawo wiedzy kontroli, narzędzi i technik czyszczenia. Na przykład, większość z tych specjalistów HVAC czyszczenia mają wideo inspekcji urządzeń, które mogą być wprowadzane do wnętrz kanałów powietrznych, aby umożliwić bliższą inspekcję.

Określenie rodzaju i ilości zanieczyszczeń wewnątrz kanałów

Oczywiście w tym czy innym czasie, kanały będą zatkane z różnych rodzajów gruzu, liści i innych zanieczyszczeń. Te zanieczyszczenia będą składać się z pyłków, odchodów gryzoni i owadów, kurzu, sierści zwierząt, kłaczków i tak dalej i które wszystkie muszą być usunięte z kanałów powietrznych dla ich właściwej funkcjonalności. Wewnątrz tych kanałów, nie jest rzadkością, aby odkryć oznaki gryzoni i siedlisk owadów. Gryzonie w szczególności mają tendencję do gromadzenia materiałów gniazdowych, rzeczy, które wszystkie kończą się ograniczając przepływ powietrza do i z przewodów.

Jeśli znajdziesz pleśń rosnącą wewnątrz lub nawet na zewnętrznej powierzchni kanałów, dokładne dochodzenie problemu wilgoci muszą być szybko przeprowadzone. Należy jednak pamiętać, że zidentyfikowanie konkretnego rodzaju pleśni w lub na zewnątrz systemu wymaga profesjonalnej analizy laboratoryjnej. Bądź ostrzeżony, do czynienia z pleśnią nie jest coś, co sam chcesz się zająć. Pozwól profesjonalistom zająć się tym w Twoim imieniu - oni wiedzą, co i jak profesjonalnie obchodzić się z odkrytymi pleśniami.

Czyścić kanały wentylacyjne samodzielnie czy nie?

Jeśli kurz, gruz, pyłki itp. nagromadziły się do tego stopnia, że zapychają kanały wentylacyjne, zbierają się na przepustnicach, złączach i wystających śrubach, to czas na profesjonalne czyszczenie kanałów. Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje w końcu ograniczenie przepływu powietrza przez system, wpływając na jego wydajność w dłuższej perspektywie. W skrajnych przypadkach prowadzi to w końcu do przedwczesnej awarii całego systemu. Nie chcesz, aby to się stało z twoim, prawda?

Podsumowując, renomowana i profesjonalna usługa czyszczenia kanałów powietrznych może pomóc w czyszczeniu i utrzymaniu pracy kanałów HVAC. Twoje unikalne okoliczności zostaną zbadane, a następnie zalecana jest dokładna kontrola, jeśli to konieczne.

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.