• +48 12 307 16 16
  • uslugi@chlodnictwo.info.pl
  • pon - pt: 08.00 - 16.00
  • 20

    wrz

    2016

Rekuperacja

Rekuperacja, czyli operacja na wentylacji z zyskiem na zdrowiu

Spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom – jak wieść gminna od pokoleń niesie, te trzy rzeczy powinien zrobić każdy prawdziwy mężczyzna. O ile dwie pierwsze są w zasadzie dość naturalne i nie wymagają akademickich umiejętności, o tyle z budową domu jest już nieco inaczej. Warto samemu sporo w tej kwestii się podszkolić albo w pełni zdać się na profesjonalistów. Ale nawet wówczas dobrze jest wiedzieć, na co się decydujemy i przeznaczamy niemałe zazwyczaj fundusze.

Rekuperacja – inteligentna wentylacja

Planując budowę domu mamy na uwadze zapewnienie sobie możliwie najbardziej komfortowych warunków. Intuicyjnie dążymy do ciepłego i przytulnego gniazdka, które schroni i ukoi skołatane nerwy chociażby po ciężkim dniu pracy. Inwestujemy w solidną izolację oraz szczelne drzwi i okna, które zabezpieczą nie tylko przed wścibskim sąsiadem, ale również przed chłodem i pozwolą na bycie energooszczędnym. Jednak jak powszechnie wiadomo, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Również z izolacją łatwo się zagalopować i doprowadzić w najlepszym przypadku do skraplania się pary wodnej na oknach i pogorszenia jakości powietrza, w najgorszym – wyhodować imponującego grzyba na ścianach. Jak zatem mądrze i zdrowo zredukować koszty ogrzewania? Poznaj tajniki rekuperacji.

 

Rekuperator – jak to działa?

Rekuperacja, czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać ciepłe powietrze ze strumienia zużytego. Innymi słowy, pozwala na energooszczędne gospodarowanie zasobami ciepła. Rekuperator powietrza to główny moduł wentylacji mechanicznej, odpowiedzialny za przenikanie ciepła między zużytym już powietrzem a nowym, zaciąganym z zewnątrz. Oba strumienie są oddzielone cienkimi ściankami, które nie pozwalają na wymieszanie się, ale umożliwiają odzyskanie energii. Jednak nic tu nie jest pozostawione przypadkowi – proces rekuperacji możemy w pełni kontrolować i sterować. Warto podkreślić, że skuteczność rekuperacji (czyli procesu odzyskiwania) oscyluje w przedziale nawet do 90%, więc zyskujemy wywietrzone i wciąż ogrzane pomieszczenie.

Rekuperator a zdrowie

Dzięki rekuperatorowi możemy decydować o poziomie intensywności procesu wentylacji. Dodatkowo, odpowiednie filtry znajdujące się wewnątrz rekuperatora dbają o oczyszczenie przepływającego powietrza. Ma to szczególne znaczenie dla alergików, gdyż wraz z zanieczyszczeniami zatrzymywane są również uciążliwe dla nich pyłki. Efektem pracy rekuperatora jest więc czyste i ogrzane powietrze, które dystrybuujemy do pomieszczeń. Najważniejsze korzyści, jakie zyskujemy inwestując w system rekuperacji to:

- utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci;

- sprzyjający mikroklimat w domu;

- zmniejszenie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów.

Mówiąc o nowoczesnym budownictwie czy tak modnych ostatnio hasłach jak ‘inteligentne domy energooszczędne’ ciężko sobie wyobrazić takowy bez systemu rekuperacji. Inwestycja w rekuperator niweluje konieczność wietrzenia pomieszczeń czy rozszczelniania okien bądź drzwi. Zyskujemy możliwość odzyskania ciepła i redukcji niebezpiecznej dla naszego zdrowia wilgoci.

Rekuperacja – ile to kosztuje?

Dżentelmenom ponoć nie przystoi rozmowa o pieniądzach… No cóż, niech zatem dżentelmeni przepłacają i trwonią ciepło, a my porozmawiamy o tym, co każdemu budującemu dom spędza sen z powiek – o kosztach.

Kluczowe kwestie, jakie bierze się pod uwagę rozważając montaż jakiegokolwiek rozwiązania w budowanym lub remontowanym domu to wydajność, skuteczność i oczywiście koszty. Zakładając metraż większy niż przeciętne M-4, całkiem logicznie oczekujemy od systemu rekuperacji nie tylko efektywności, ale także rozsądnych kosztów montażu i eksploatacji.

Okazuje się, że w przypadku rekuperacji proces odzyskiwania ciepła jest na tyle wydajny, że pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 40% w stosunku do tradycyjnej i najbardziej rozpowszechnionej wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie – ostateczny zysk i wynikające z tego oszczędności zależą od konkretnych warunków, ilości oczekiwanego ciepła czy też zastosowanych rozwiązań, ale różnica jest zdecydowanie odczuwalna dla portfela.

Jeśli chodzi natomiast o sam koszt montażu systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, to szacuje się go w oparciu o wiele czynników. Do podstawowych z nich należy: metraż domu, liczba pomieszczeń, które swoim działaniem ma objąć system oraz rodzaj wybranego urządzenia.

 

  • Telefon:
    +48 12 307 16 16

  • os. Centrum E 18
    31-934 Kraków

  • E-mail:
    uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.