• +48 12 307 16 16
 • uslugi@chlodnictwo.info.pl
 • pon - pt: 08.00 - 16.00
 • 22

  wrz

  2016

Wentylacja mechaniczna

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Projektowanie własnego domu to nie lada wyzwanie. Gdy już mamy za sobą wszystkie prace wykończeniowe, musimy pomyśleć o urządzeniach, dbających o odpowiednią wymianę powietrza. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną lub mechaniczną.

Wydawałoby się, że w dobrze uszczelnionym domu, nie musimy się martwić w lecie upałami i przeciągami, a w zimie obawiać o nadmierne wydostawanie się ciepła. Niestety powoduje to zbyt duże gromadzenie  się wilgoci i pary wodnej, które prowadzą do zawilgocenia pomieszczeń. W takich warunkach szybciej rozwijają się grzyby i bakterie, które mogą powodować poważne choroby. Dlatego wentylowanie domu jest niezbędną czynnością, która zapewni nam świeże i zdrowe powietrze, jego odpowiedni przepływ i pozbędzie się nadmiaru wilgoci.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylację mechaniczną najczęściej stosuje się w takich miejscach, jak: biurowce, miejsca publiczne, a także w domach jednorodzinnych.

Najpopularniejsza jest grawitacyjna. Stosuje się ją zarówno w domach jedno- jak i wielorodzinnych, blokach mieszkalnych, a także w niektórych budynkach użyteczności publicznej, typu: szkoła, muzeum, kino, szpital. Niestety nie w każdych warunkach okaże się ona skuteczna.

Wentylacja mechaniczna - oferta PrestigeVent >>

Nawiew mechaniczny jest przeznaczony dla budynków, w których nie ma możliwości instalacji nawiewu grawitacyjnego. Jest to istotna cecha odróżniająca wentylację mechaniczną od  grawitacyjnej, która funkcjonuje na zasadzie naturalnego ruchu powietrza, spowodowanego różnicą temperatur w domu a powietrzem na zewnątrz.

Wietrzenie mechaniczne nazywa się także wymuszonym, polegającym na ruchu powietrza, które jest wentylowane przez specjalne urządzenie do wymiany powietrza. Niestety w dzisiejszym budownictwie jest to duże wyzwanie, ponieważ coraz częściej dąży się do precyzyjnego uszczelnianie budynków, aby powstrzymać szybkie przenikanie ciepła.

Najważniejszą korzyścią z korzystania z tego rodzaju wietrzników jest to, że możemy decydować o częstotliwości i intensywności wietrzenia naszych pomieszczeń. Jest to bardzo przydatne i komfortowe, ponieważ nie musimy martwić się zmiennymi warunkami atmosferycznymi - ręcznie możemy konfigurować ustawienia naszego wentylatora.

Stosując nawiew mechaniczny, możemy zaoszczędzić dużo ciepła. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w domach pasywnych, nastawionych na maksymalne oszczędzanie energii.  Ten rodzaj wentylowania, polega na pracy rekuperatorów wentylacyjnych i umożliwia  zwrot ciepła z powietrza, zanim wymienimy je na „nowe”.

Do urządzeń, odpowiedzialnych za prawidłowy przepływ powietrza, należą wspomniane wyżej rekuperatory (są to wymienniki ciepła). Powietrze z zewnątrz przechodzi przez nie, gdzie ogrzewane jest przez ogrzane wcześniej powietrze z domu.

System wentylacji mechanicznej

Taki system złożony jest z wentylatora i rekuperatora, w przypadku większych pomieszczeń będziemy potrzebować jeszcze centrali. Kolejnymi elementami opisywanego układu są wymienniki ciepła. Podobnie jak w wentylacji grawitacyjnej, tak też w mechanicznej niezbędny jest prawidłowy montaż przewodów wentylacyjnych i komin.

Wywiew mechaniczny jest tańszym rozwiązaniem, niż wentylacja grawitacyjna. Rekuperator i wentylator zużywają mniej energii, dodatkowo w wentylacji grawitacyjnej mamy możliwość odzyskania ciepła, przez co zmniejsza się koszt ogrzewania całego mieszkania lub domu.

System ten polega na przepływie powietrza przez pomieszczenia i transportowaniu go wentylatorami do kanałów. Dzięki temu wentylacja jest w pełni kontrolowana – możemy zarządzać jej częstotliwością i intensywnością.

Podsumowując, gdy zastosujemy system wentylacji mechanicznej wyposażonej w rekuperator, zyskamy: zaoszczędzoną energię, wygodną i bezpieczną wentylację, odzyskamy ciepło z powietrza wywiewanego, zabezpieczenie przed nadmierną wilgocią oraz bieżącą filtrację powietrza.

 

 • Telefon:
  +48 12 307 16 16

 • os. Centrum E 18
  31-934 Kraków

 • E-mail:
  uslugi@chlodnictwo.info.pl

Instalacje dające komfort
logo-footer

Świadczymy usługi związane ze sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń wentylacyjnych: klimatyzacji, rekuperacji, ogrzewania nadmuchowego oraz wentylacji mechanicznej. Należymy do grupy PrestigeVent - jednego z liderów polskiej branży HVAC.

Współpracujemy z:
© Copyright Chlodnictwo.info.pl 2010. All Rights Reserved.